Računalna arhitektura bavi se dizajnom i organizacijom računalnih sustava, uključujući njihove hardverske i softverske komponente, radi postizanja specifičnih performansi i funkcionalnih ciljeva.

Cilj proučavanja arhitekture računala je razumjeti kako računalni sustavi rade i kako dizajnirati učinkovite i djelotvorne računalne sustave da zadovolje specifične potrebe. To uključuje razumijevanje načina na koji različite komponente računalnog sustava rade zajedno i kako se mogu optimizirati za performanse, potrošnju energije i cijenu. Osim toga, arhitektura računala pruža temelj za računalno inženjerstvo, računalne znanosti i druga srodna područja te je osnovno znanje za svakog tko je uključen u dizajn, razvoj ili analizu računalnih sustava.

Cilj predmeta je osigurati studentima široko znanje na svim razinama djelovanja agrarno-političkih činitelja, osobito praktične vještine i znanja iz aktualnih međunarodnih odnosa u agrobiznisu. Proučava se ekonomska podloga agrarno-političkih odluka i uloga države u razvoju poljoprivrede i ruralnog prostora, testiraju i analiziraju učinci državne intervencije i konkurentnost poljoprivrede u Hrvatskoj i u svijetu.
Programski dijelovi modula su:
- Uvod, definicije i osnovni pojmovi
- Poljoprivreda, dohodak i ekonomska globalizacija
- Pokazatelji državne intervencije u poljoprivredi
- Konkurentnost poljoprivrede i ruralnog prostora
- Seminarska nastava

Polaganje ispita se obavlja putem seminara, dvaju parcijalnih ispita znanja i usmenog ispita

Na kolegiju studenti će dobiti uvod u antropološka istraživanja obitelji i srodstva, s posebnim naglaskom na koncepte imovine, međugenaracijskih i međuobiteljskih odnosa, uloga u obitelji, migracija i sl., koji su usko povezani s temom koje kolegij obrađuje. Tijekom kolegija, bit će riječi o teoriji i praksi, a sve u svrhu boljeg razumijevanja suvremene obitelji i srodstva kako u Hrvatskoj tako i u svijetu. Namjera je studente uputiti u osnovne koncepte struke te u njihovu suvremenu problematiku.

Kolegij je namijenjen studentima preddiplomskog studija. Kroz 15 tjedana nastave upoznat će se s godišnjim financijskim izvještajima te knjiženjima kroz glavnu knjigu. Završni ispit sastoji se od knjiženja u glavnoj knjizi te izrade bruto bilance, pojednostavljene bilance i računa dobiti i gubitka.

Ovaj online tečaj namijenjen je učenicima 4. r. OŠ. Kroz zadane teme učenici će  upoznati čovjeka kao prirodno (živo), misaono, društveno i duhovno biće.

Upoznati polaznike s temeljnim postavkama elektroničkog rata

Introduction

  • Uvodno predavanje, upoznavanje studenata s planom rada, načinom ocjenjivanja, potrebnom literaturom, pravima i obvezama.

Brand Management

  • Studenti će usvojiti korisne stručne termine i unaprijediti sposobnost prevođenja.

Why Brands Matter

  • Studenti će kritički analizirati, definirati i primijeniti usvojeni vokabular u kratkom usmenom izlaganju.
  • Studenti će unaprijediti vještinu slušanja s razumijevanjem.
  • Također će objasniti razliku između Present Simple i Present ContinuousTense te primijeniti stečeno znanje.

Made in Europe

  • Studenti će razviti vještinu razumijevanja pročitanog teksta. Također će uvježbati komunikacijsku vještinu slaganja/neslaganja.

Two Promotions

  • Studenti će usvojiti korisne stručne termine, unaprijediti sposobnost prevođenja, prepoznati različite vrste riječi u stručnom tekstu.
  • Studenti će kritički analizirati, definirati i primijeniti usvojeni vokabular u kratkom usmenom izlaganju.
  • Homework: Practice file, Unit 1
  • Additionalreading-(Handout)

Travel

  • Studenti će usvojiti korisne stručne termine i unaprijediti sposobnost kritičkog razmišljanja.

British and American English

  • Studenti će analizirati i usporediti razlike između BE i AE.

Road Ragers in the Sky

  • Studenti će usvojiti korisne stručne termine, unaprijediti sposobnost prevođenja, prepoznati različite vrste riječi u stručnom tekstu.
  • Studenti će objasniti načine izražavanja budućnosti te analizirati i primijeniti vokabular koji se koristi u komunikaciji telefonom.
  • Homework: Practice file, Unit 2
  • Additionalreading-(Handout)

Organisation

  • Studenti će kritički analizirati, definirati i primijeniti usvojeni vokabular u kratkom usmenom izlaganju.
  • FIRST ASSIGNMENT-I. KOLOKVIJ

Company Structure

  • Studenti će koristeći stručni vokabular objasniti strukturu kompanije.
  • Također će ponoviti i objasniti tvorbu riječi.
  • Studenti će moći primijeniti usvojeni stručni vokabular pri prevođenju stručnog teksta s engleskog na hrvatski i obrnuto sa i bez rječnika.

Dirty Business, Bright Ideas

  • Studenti će primijeniti tehnike čitanja: skimming i scanning. Također će razviti vještinu usmenog izražavanja:
  • tečnost i točnost. Moći će o bjasniti mogućnosti kombiniranja imenica.
  • Homework: Practice file, Unit 3
  • Additionalreading-(Handout)

Change

  • Studenti će moći definirati i implementirati stručni vokabular u pismenim vježbama i prevođenju stručnog teksta.
  • Studenti će razviti vještine i strategije potrebne za samostalno učenje i kritičko ocjenjivanje vlastitog rada i napretka.
  • Također će razviti vještinu samostalne uporabe rječnika i jezičnih priručnika te samostalne izrade vlastitog rječnika struke.

US Department Stores Launch Counter-attack

  • Studenti će razviti vještinu razumijevanja pročitanog teksta i razvijati vještinu pisanja:
  • ortografska kompetencija i samostalno ispravljanje pogrešaka.
  • Studenti će objasniti karakteristike Simple Past Tensa i Past Perfect Tensa i analizirajući pogreške usvojiti njihovu korektnu uporabu.

Describing Change

  • Studenti će razviti vještinu korištenja stručnog vokabulara: kolokacije, sinonimi, parafraziranje.
  • Homework: Practice file, Unit 4
  • Additionalreading-(Handout)
  • SECOND ASSIGNMENT-II. KOLOKVI

Revision

  • Ponavljanje i konsolidiranje znanja, priprema za ispit. Evaluacija kolegija.

Razumijevanje i snalaženje u tekstovima na engleskom jeziku koji su vezani za temu restauracije i konzervacije, usvajanje i samostalno korištenje novog vokabulara, pravilna upotreba određenih gramatičkih struktura (The Passive voice, Indirect speech, Conditional clauses)

Kolegij je namjenjen upoznavanju studenata fizioterapije sa radom u wellness industriji.

Glagoljica u nastavi hrvatskoga jezika u osnovnoj školi.

Stjecanje znanja koja će osigurati korištenje i uporabu svih informacija i podataka od hidroakustičkih i upravljačkih podvodnih sustava na brodu. Stjecanje temeljnih znanja iz fizičkih polja broda (FPB) i podvodne eksplozije (PE) neophodnih za izučavanje minskih i protuminskih oružnih sustava ratne mornarice.

Kolegij se izvodi na temeljnoj časničkoj izobrazbi te na Studiju vojnog pomorstva. 

Kolegij Higijena voda je obvezni kolegij na prvoj godini diplomskog studija Sanitarnog inženjerstva i sastoji se od 30 sati predavanja, 15 sati seminara i 15 sati vježbi, ukupno 60 sati (5 ECTS). Kolegij se izvodi u predavaonici Nastavnog Zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije kao i u laboratoriju Odsjeka za kontrolu voda za piće i voda u prirodi, Nastavnog Zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije.

Ciljevi kolegija su usvajanje osnovnih znanja o vrstama voda, njenim karakteristikama, raspodjeli, vrstama izvorišta, vodoopskrbnim objektima, zonama sanitarne zaštite, izvorima onečišćenja, načinima zaštite, postupcima pročišćavanja, analitičkim metodama ispitivanja kakvoće vode, kao i zakonskoj legislativi koja pokriva ovo područje.

Studenti će se upoznati s utjecajem voda u prirodi i voda za piće na očuvanje i unapređenje zdravlja ljudi. Osnovni cilj je osposobiti studenata za sudjelovanje u procesu osiguranja zdravstveno ispravne vode za piće.

Cilj je osposobiti studente da samostalno ili timski pripremaju i predlažu programe kojima bi se kontrolirali čimbenici iz okoliša koji utječu na kakvoću i zdravstvenu ispravnost vode, te obavljaju nadzor i procjenu učinkovitosti provedenih mjera.

 

Teme predavanja i seminara ilustriraju povijesni i suvremeni razvoj hrvatskog prostora, od prapovijesti do dolaska Hrvata, razvoja prve hrvatske države, razvoj kršćanstva i kulture u srednjom vijeku, uključujući utjecaje i posljedice vladavine Otomanskog carstva, razdoblja Mletačke Dalmacije, Habsburške Monarhije, porijeklo i razvoj nacionalizma, Hrvatski narodni preporod kao i revoluciju 1848. godine i njezine posljedice.

Kolegij je namjenjen polaznicima Visoke dočasničke izobrazbe

Testni kolegij služi za učenje, vježbanje i primjenu znanja naučenih u sklopu online tečajeva vezanih uz rad u sustavu Merlin.

Polaznici tečaja "Izrada online kvizova" naučit će koristi jednostavne online alate za izradu kvizova, evaluacijskih upitnika i diskusija.

Kartografija je izborni predmet u 3. razredu u smjeru Tehničar za geodeziju i geoinformatiku. 

CILJ (SVRHA) UČENJA PREDMETA: Osposobiti polaznike za održavanje, korištenje i analizu tematskih i topografskih karata.

Cilj kolegija je stjecanje znanja o sastojcima hrane (ugljikohidratima, proteinima, mastima, vitaminima, aromi, enzimima, pigmentima i aditivima). Upoznavanje sa kemijskim i biokemijskim promjenama kojima ti sastojsci podliježu tijekom berbe, prerade, skladištenja i distribucija hrane, te čimbenicima stabilnosti tih sastojaka. Također i stjecanje znanja o bioaktivnim sastojcima hrane te promjenama kojima ti sastojci podliježu tijekom prerade i skladištenja hrane.

Kolegij je namijenjen interaktivnom učenju Kemije u kontekstu.

U e-kolegiju Kibernetička sigurnost studenti će se upoznati s osnovama kiberenetičke sigurnosti, standardima  i najboljim praksama za unaprjeđenje kibernetičke sigurnosti u organizaciji.

Kibernetička sigurnost obuhvaća skup procesa, mjera i standarda kojima se jamči određena razina sigurnosti i pouzdanosti pri korištenju proizvoda i usluga u kibernetičkom prostoru.

Kibernetička sigurnost ostvaruje se provedbom organizacijskih i tehničkih aktivnosti i mjera kojima se postiže autentičnost, povjerljivost, cjelovitost i dostupnost podataka, kao i mrežnih i informacijskih sustava u kibernetičkom prostoru.

Kolegij iz kirurške njege bolesnika

Kobaške rode je projekt namijenjen učenicima razredne nastave koji će tijekom nekoliko mjeseci aktivno pratiti i bilježiti promjene u životu roda u našem mjestu.

kompost

U kolegiju Konstrukcija zrakoplova polaznici će se upoznati s namjenom i konstrukcijom glavnih dijelova i sklopova zrakoplova (aviona i helikoptera)

 

LOGISTIKA POTPORA 

Cilj kolegija: Upznati polaznike s organizacijom planiranja i upravljanja resursima za ostvarivanje učinkovite logističke potpore u OS RH i NATO savezu.

 

Tema 1 predstavlja opći uvod u logistiki. Pojam logistike objašnjen je u vojnom smislu, a nova opća definicija predlaže izradu i analogiju između ratovanja i općih  gospodarskih sustava. Poglavlje završava s kratkim povijesnim pregledom sa tri mogućnosti za provođenje logističke potpore; nabava (opskrba)  na bojnom polju, nošenje u postrojbi, brodom iz pozadine i  raspravom s obzirom na njihov utjecaj na moderno ratovanje.

Tema 2. razmatra opću strukturu i obilježja logistike gdje opisuje svoja tri razine strateške, operativne i taktičke. Osnovni pojmovi, koji se koriste u sljedećim poglavljima, definira. Kvantitativni alati i modeli koji se koriste za analizu i planiranje logistike su pregledani.

Tema 3 usredotočuje se na glavne temu Operativne logistike (OpLog). To pokazuje da se skup načela može promatrati kao zajednicu dva seta kognitivnih  i strukturnih svojstava.

Tema4 bavi se procesom planiranja logistike na strateškoj i taktičkoj razini, glavni dio usredotočio se na proces planiranja logistike na operativnoj razini.

Tema 5 rješava pitanje logističke informacije. Prvo, informacije koje su potrebne operativnoj logistiki tijekom operacije su opisane . Drugo logistička informacijska mreža je definirana, a posebna struktura i obilježja od tijeka informacija su opisane. Treće, različite vrste logističke informacije su identificirane i analizirane.

Tema 6 bavi se predviđanjima za logističkim potrebama. Na bojnom polju nesigurnost i njihov utjecaj na procjenu iscrpljivanja i potrošnje su objašnjeni.

Tema 7 opisuje prvu inačicu logističkog mrežnog modela. Ovaj model opisuje vizualni alat koji predstavlja razmještaj logistike u području operacija. Konkretno, on prikazuje operativne strukturne osobine koje su definirane kao kognitivna i strukturalna . Ovaj model se zove vizualni mrežni model koji može biti koristan u planiranju potpore u makro-razmještaju logistike u području operacija.

Tema 8 bavi se  jednim od najvažnijih operativnih strukturnih svojstava operativnog logističkog (OpLog) sustava, a to je fleksibilnost sustava. Razrađeni i opisani su kvantitativni podaci za mjerenje dvije vrste fleksibilnosti unutarnje i strukturne.

Tema 9 raspravlja o dva važna pitanja  OpLog u praksi: Akumulacija snaga (ponekad se nazivaju mobilizacija) i medicinska evakuacija. Oba procesa su složeni i oslanjaju se na učinkovito upravljanje vremenom.

Tema 10 predstavlja, vremenski interval optimizacije modela koji se temelji na modelu razmještaja logistike u području operacija. Model optimizacije mreže je namijenjen za optimizaciju razmještaja OpLog sustava u području operacije  i službi odgovarajućih za logističku potporu lanca.

 

Upoznavanje sa osnovama materijalno financijskog poslovanja i materijalnom financijskom odgovornošću djelatnika.

Probni sažetak e-kolegija Medicinska biokemija.

Kolegij Medicinska biokemija je obavezni kolegij na II godini s preddiplomskog tručnog studija Medicinskolaboratorijska dijagnostika. Sastoji se od 20 sati predavanja, 40 sati vježbi i 5 sati seminara (6 ECTS-a). Dio nastave iz ovog kolegija (vježbe) izvodi se u laboratorijima Kliničkog zavoda za laboratorijsku dijagnostiku Kliničkog bolničkog centra Rijeka. Cilj kolegija je usvajanje osnovnih znanja i vještina iz područja opće medicinske biokemije, te osposobljavanje studenata za samostalno izvođenje prijeanalitičke, analitičke i poslijeanalitičke faze u kliničkom ispitivanju različitog biološkog materijala iz područja opće medicinske biokemije. Posebna pažnja posvećena je tome da studenti savladaju nove analitičke tehnike koje posjeduju bolju osjetljivost i specifičnost. Studenti savladavaju osnove rada u općem medicinsko biokemijskom laboratoriju, te dijagnostičku primjenu osnovnih laboratorijskih analiza u kliničkoj praksi. Sadržaj kolegija: Predavanja: Uvod u medicinsku biokemiju. Povijest i razvoj struke. Prijeanalitička faza. Različiti biološki materijali. Uvod u proteine. Određivanje koncentracije proteina. Tehnike razdvajanja pojedinih proteinskih vrsta. Analiza mokraće. Neproteinski dušikovi spojevi. Određivanje koncentracije ureje, kreatinina, mokraćne kiseline, amonijaka. Ugljikohidrati i poremećaji u metabolizmu ugljikohidrata. Bilirubin i poremećaji u metabolizmu bilirubina. Uvod u enzime. Enzimi i infarkt miokarda. Enzimi pokazatelji jetrenih bolesti. Enzimi karakteristični za bolest pankreasa. Elektroliti. Vježbe: Priprema reagensa. Određivanje koncentracije ukupnih proteina i elektroforetsko razdvajanje serumskih proteina. Kvalitativna analiza urina. Određivanje koncentracije ureje, kreatinina, urata, glukoze, bilirubina, kolesterola, triglicerida. Određivanje katalitičke aktivnosti AST, ALT, LDH, CK, GGT, AP, alfaamilaze. Određivanje koncentracije natrija, kalija i klorida. Seminari: Svaki student priprema seminarsko izvješće prema zadanim temama koje su u okviru sadržaja kolegija. Izvođenje nastave: Nastava se izvodi u obliku predavanja, vježbi i seminara. Tijekom vježbi nastavnik pokazuje, te nadzire aktivno sudjelovanje studenata u izvođenju vježbi. Na seminarima nastavnik sa studentima rapravlja o specifičnostima izvođenja pojedine vježbe, odnosno o zadanoj seminarskoj temi. Svaki student priprema seminarsko izvješće (prezentaciju). Tijekom nastave održavaju se dva obvezna pismena kolokvija vezano uz teme iz vježbi odnosno seminara. Na kraju vježbi obavezna je završna vježba, koja se ocjenjuje. Završni ispit je pismeni

Ovaj kolegij koristit će se za tečaj Osnove rada u Merlin sustavu

Kolegij se provodi unutar specijalističkog dijela TČI za ZMiN. Cilj kolegija je da budući djelatnici ZMiN-a dobiju osnovna znanja o integriranom zračnom prostoru sa svim pravilima i postupcima o korištenju istog.

Kolegij NUKLEARNA MEDICINA  je obavezni kolegij na četvrtoj godini Integriranog preddiplomskog i diplomskog sveučilišnog studija Medicina i sastoji se od 12 sati predavanja, 6 sati seminara i 12 sati vježbi, ukupno 30 sati (2 ECTS). Kolegij se izvodi u prostorijama Kliničkog zavoda za nuklearnu medicinu i predavaonici Kliničkog bolničkog centra Rijeka (lokalitet Rijeka). Obuhvaća upoznavanje cjelovite primjene radionuklida u medicini za potrebne rada liječnika opće medicine ali služi i kao osnova za daljnje poslijediplomsko usavršavanje i specijalizaciju različitih medicinskih grana. Student upoznaje korištenje radionuklida u dijagnostičke i terapijske svrhe, manipulaciju otvorenim izvorima zračenja te principe zaštite u takvim postupcima.

Cilj kolegija je studente upoznati sa sustavom ljudskih prava i temeljnih sloboda te ulogom budućih učitelja i odgojitelja u tom sustavu. 

Kolegij je namijenjen svim studentima 1. i 2. godine diplomskog studija ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja te 4. i 5. godine integriranog studija primarnog obrazovanja. 

Tijekom kolegija studenti će: steći znanja i razumijevanja o sustavu ljudskih prava; razviti vještine i sposobnosti potrebne za provedbu odgoja za ljudska prava sa učenicima i djecom, te promišljati i razvijati stavove o važnosti zaštite i promocije ljudskih prava. 

Kolegij Opća taktika daje uvod polaznicima TČI za upoznavanje sa sustavom OSRH, funkcioniranje HV-a, grana, rodova i struka unutar OSRH.

Operacije odgovora na krizu sadrži sljedeće teme: 

Kolegij u kojem polaznici uče teoriju i praksu vezanu za osnove korištenja računalne tehnologije.

Računovodstveni proces, financijski izvještaji, analiza

Osnove rada koristeći operativni sustav Windows. Za korisnike na FMTU. Nastava se odvija kroz 20 sati.

Plan rada po danima je:

PONEDJELJAK

Osnove rada 4 šk. sata

UTORAK

Rad s datotekama 4 šk. sata

SRIJEDA

Manipulacije datotekama 4. šk sata

ČETVRTAK

Korisnički alati 4 šk. sata

PETAK

Osnovne postavke 4. šk. sata

Kolegij Osnove ustavnog prava I izvodi se na prvoj godini preddiplomskog stručnog Upravnog studija.

Kolegij o pristupu informacijama i otvorenoj javnoj upravi.

U nastanku.

Testni kolegij za potrebe tečaja "Osnove rada u sustavu Merlin".

Kolegij je obuhvaća prikaz spektra uzroka neplodnosti, koji proizlaze iz životne dobi, životnih navika, te ginekoloških i drugih oboljenja. Isto tako prikazane su suvremene tehnologije liječenja neplodnosti koje uključuju medicinski pomognutu oplodnju i prezervaciju fertiliteta mladih ljudi čija je fertilnost ugrožena kroničnim ili malignim bolestima. Zdravlje novorođenčadi i djece rođene nakon liječenja neplodnosti, te tijek trudnoće i poroda nakon liječenja neplodnosti su posljednji cilj ovog predmeta.

Sadržaj predmeta:

Površinsko aktivna sredstva - anionska, kationska i neionska. Pomoćna sredstva za bijeljenje tekstila. Spojevi i sredstva za modifikaciju tekstilnog materijala. Fluorescentni i fosforescentni spojevi. UV apsorberi. Spojevi za antistatičko i antimikrobno oplemenjivanje. Pretkondenzati za vodoodbojnu i uljeodbojnu obradu. Spojevi i pretkondenzati za obradu protiv gorenja. Polimeri za pokrivne apreture.

Cilj predmeta:

Stjecanje znanja o širokoj paleti spojeva u oplemenjivanju tekstila, kemizmu njihovog djelovanja i svojstvima, te o razvoju novih spojeva u skladu sa zahtjevima ekologije.

Cilj predmeta je ovladati pojmovima iz brodske konstrukcije, stabiliteta i krcanja i slaganja tereta, upoznati se sa postupcima održavanja broda te tehnikom rukovanja brodom kod priveza, odveza  i sidrenja

Rad sa elektronskom poštom. Dužnosti i obveze dočasnika KIS-a

Skupovi, operacije sa skupovima. Kartezijev produkt skupova. Najvažnije binarne relacije. Skupovi brojeva. Pojam, način zadavanja i neka svojstva funkcija. Pojam domene funkcije. Kompozicija funkcija. Inverzna funkcija. Klasifikacija funkcija. Elementarne funkcije. Grafički prikaz i svojstva nekih elementarnih funkcija.    
Razmjernost. Postotni i promilni račun. Kamatni račun: jednostavni i složeni; dekurzivni i anticipativni. Nominalna, relativna i konformna kamatna stopa. Periodične uplate i isplate. Sadašnja i konačna vrijednost periodičkih uplata i isplata. Zajam.

Poslovne financije proučavaju upravljanje novčanim tijekovima u poduzeću. Poduzeće donosi investicijske i financijske odluke te odluke o dividendama. 

Ovo je testni kolegij.

Ovaj kolegij poslužit će mi kao testni kolegij u kojem mogu ispobati sve opcije koje sustav Merlin nudi i vježbati tijekom prolaska kroz online tečajeve.

Nadam se uspješnom učenju! osmijeh

Ovaj se e-kolegij odnosi na aktivnosti putem kojih se studente, kao buduće učitelje i nastavnike, upoznaje sa osnovnim načinom rada na internetu i digitalnim alatima. Također, upoznaje ih se s načinom na koji mogu ta stečena znanja i vještina kasnije primijeniti u radu u nastavi, i to s posebno u nastavi Povijesti.

Na ovom kolegiju će se učiti osnove engleskog jezika.

Probni kolegij za tečaj Osnove Merlin

Kolegij Propulzijski sustavi ratnih brodova izvodi se na studiju Vojno pomorstvo smjer Vojno brodostrojarstvo. Cilj kolegija je upoznati kadete/studente sa specifičnim propulzijskim sustavima dominantno "vojne" namjene.  Kolegije obrađuje različite propulzijske sustave kroz njihovu povijest, razvoj, konstrukcijske karakteristike, inovativna rješenja te specifičnosti koje se od njih očekuju u izvršenju zadaća.

U okviru kolegija studenti će savladati osnove programiranja u interaktivnom i GUI sučelju. Nakon uspješno položenog kolegija studenti će moći samostalno razvijati vlastite aplikacije u Python sučelju za rješavanje tehničkih i numeričkih problema iz područja strojarske struke. 

Ovo je testni kolegij!

zub Radni modeli i artikulator kao sredstvo prijenosa odnosa i sredstva za rad u zubotehničkom laboratoriju

Na kolegiju će se studenti upoznati, kroz predavanja, seminare i vježbe, sa endokrinologijom spolnog ciklusa kuja, određivanjem optimalnog vremena parenja u kuja; metodama polučivanja, ocjenjivanja i pohranjivanja sjemena te tehnikama umjetnog osjemenjivanja.

Po odslušanom kolegiju student će moći prepoznati fazu spolnog ciklusa kuja, odrediti optimalno vrijeme za parenje, znati će ocijeniti ejakulat i odabrati pravilnu metodu pohrane ovisno o nalazu, te će moći izvesti metode umjetnog osjemenjivanja kuja.


Samoniklo bilje je....

Tijekom ovog kolegija student će se upoznati s osnovama kombinatorike, teorije vjerojatnosti te osnovnim metodama statističke analize i zaključivanja.

Kolegij "Taktičke operacije RZ i PZO izvodi se u sklopu Napredne časničke izobrazbe Zrakoplovstva. Kolegij se sastoji od tri teorijske teme i određenog broja vježbi.

Dijelovi knjige "Tečaj igranja dame" čiji je autor nizozemski trener damistički trener Tjalling Goedmoed.

Ovo je tečaj za osobe koje žele naučiti bolje igrati igru dame. Osim početnika, od ovog tečaja mogu koristi imati i napredniji igrači.

Naučiti vas kako postati bolji igrač nije jedini cilj ovog tečaja. Tečaj vam također želi pokazati neke lijepe aspekte ove igre.

Svaka lekcija se sastoji od teorijskog dijela s primjerima koje možete izvesti na ploči. Svaka lekcija završava s brojnim zadacima.

Temeljni cilj kolegija je studente upoznati s osnovnim procesima i operacijama koji su neophodni za transformaciju sirovina u prehrambene proizvode (hranu) prikladne za konzumiranje.

Tekstilna pomoćna sredstva su kemikalije ili formulirani kemijski proizvodi koji omogućavaju učinkovitije provođenje procesa predobrade, oplemenjivanja (dorade), bojadisanja ili tiska. Kolegij donosi istraživanje tekstilnih pomoćnih sredstava, izradu virtualnih receptura, te klasifikaciju spojeva.

Studenti će spoznati široku paletu spojeva koji se primjenjuju u oplemenjivanju tekstila. Trebaju naučiti njihova svojstva i kemizam djelovanja. Ujedno će steći znanja o razvoju novih spojeva u skladu sa sve strožim ekološkim zahtjevima.

Studenti trebaju usvojiti vještinu logičkog zaključivanja na osnovu usvojene teorije i znati koje sredstvo primijeniti obzirom na ekološke i ekonomske zahtjeve tržišta. 

Ovladati različitim metodama određivanja pozicije broda na moru, u svim uvjetima.

Prepoznavati oznake na navigacijskim kartama (hrvatskim i engleskim), te procijenjivati opasnosti temeljem pomorskih karata i navigacijskih priručnika.

Znati konstruirati bijele karte i karte perspektivnih projekcija (gnomonske i stereografske).

Određivati elemente morskih mjena, otkrivati i ispravljati greške kompasa, te elemente loksodromske i ortodromske plovidbe.

Ovaj kolegij je izražen za potrebe vježbi.

Ovaj kolegiji je samo testni, kako bih mogla naučiti o sustavu Merlina. Dodat ću materijala o stabilnosti, kako biste mogli bolje se pripremiti sa ovu kolegiju.

Kolegij je izrađen za potrebe tečaja: "Osnove rada u sustavu Merlin".

Probni kolegij za učenje Merlina.

Kolegij će poslije dobiti novi sažetak (radna verzija).

Ovo je testni kolegij za potrebe online tečaja: Osnove rada u sustavu Merlin

Analiza poetskih, dramskih i filmskih djela. 

Testni kolegij 321

Testni kolegij za potrebe tečaja Osnove rada u sustavu Merlin.

Ovo je testni kolegij.

Cilj ovog kolegija je da naučim osnove rada u sustavu Merlin. osmijeh

Ovo je moj prvi testni kolegij

Otvaram testni kolegij za praktičnu obuku na sustavu Merlin.

Kolegij u kojem će se polaznici upoznati sa osnovama Mbota.

Poligon za testiranje

Cilj kolegija je usvajanje osnovnih znanja iz on line nastave putem Merlina.

Upoznavanje s osnovama unutarnje balistike, procesima i relacijama od značaja.

Poslije kratkog uvoda u kojem se obrađuju tri faze formiranja Novog zavjete i književne vrste »Evanđelje« kao i ostalih književnih vrsta u evanđeljima, na temelju Djela apostolskih bit će predstavljen svijet i život prvih kršćana te grčko-rimska i židovska povijesno-religiozno-filozofska pozadina u vremenu prije i za vrijeme nastajanja Sinoptičkih evanđelja i Djela apostolskih. Posebna pažnja bit će posvećena opisu i načinu navještanja Kristova uskrsnuća kroz propovijed, liturgijsko slavlje i pripovijesti u sinoptičkim evanđeljima i Djelima apostolskim. Poslije predstavljenja sinoptičkog pitanja i različitih pokušaja odgovora, osnovni dio kolegija obrađuje pojedinačno svako sinoptičko evanđelje: povijesni okvir, izvori i predaje, tekstulanka i povijesna kritika, autorstvo, vrijeme i mjesto nastanka, sadržaj, književni karakeri teološki cilj pojedinog evanđeliste. Izlaganje svakog pojedinačnog evanđelja bit će praćeno i egzegezom izabranih odlomaka, koji predstavljaju najvažnije i najpoznatije teme tog evanđelja. Kod predstavljanja egzegeze pojedinačnih odlomaka posebna pažnja bit će posvećena Isusovom liku kako bi se sačuvala osnovna teološka poruka cjeline.

Cilj predmeta:

Primijeniti  znanja i vještine iz područja metodike i komuniciranja kako bi u postrojbama provodili učinkovitu obuku pojedinca i malih skupina.

Primijeniti znanja i vještine za samostalno planiranje i organiziranje provedbe obuke pojedinca u postrojbama.

VOJNA PSIHOLOGIJA je grana vojne psihologije koja primjenjuje znanja iz opće psihologije u vojnom okružju.
Tijekom e-kolegija naučit ćete osnove vojne psihologije, koje će vam dati znanja i kompetencija za rad na vašem prvom radnom mjestu.

Kolegij obrađuje slijedeće teme:

Općenito o vojnoj topografiji, UTM zemljovidi, uporaba GPS uređaja.

Kolegij Vojno odlučivanje namijenjen je polaznicima Napredne časničke izobrazbe u modulu Stožerni rad. Izučavanjem sadržaja kolegija Vojno odlučivanje polaznici će se upoznati s procesom donošenja odluke u OS RH, zadaćama i procedurama u stožernom radu, te zadaćama stožernih časnika.

 Ovo je testni e- kolegij, i služi za pripremu stvarnog kolegija, a koji će se provoditi na vojnom studiju u Zagrebu

Cilj predmeta: Polaznike upoznati s ulogom vojnog vodstva u modelu zapovijedanja. 

Upoznati ih s  potrebnim  vještinama, vrijednostima i osobinama vođa/zapovjednika. Razumijevanjem teorijskih spoznaja  o vojnom vodstvu te praktičnih primjerima vodstva iz Domovinskog rata i Međunarodnih vojnih misija  i operacija, polaznici će razumjeti značaj razvoja vlastitog pristupa  u vođenju postrojbe taktičke razine (vod).

 

Združene vojne operacije uključuju teme vezane za planiranje i provedbu združenih operacija

Testni e-kolegij  Zrakoplovna logistika i propisi

Sadržaj kolegija: menadžerska funkcija planiranja, planiranje poslovnih funkcija; plan prodaje, proizvodnje, nabave i materijalnih troškova; vrste planova; sadržaj poslovnog plana; vrste analiza projekta; investicijski projekti i investicijska odluka; struktura investicijskog ulaganja; suvremene metode ocjene investicijskih projekata.

Ishodi učenja kolegija: definirati osnovne elemente poslovnog plana: opći dio plana, financijski dio plana, financijsko-tržišna ocjena poslovnog plana; primijeniti znanje kroz izradu poslovnog plana - pokretanje start-up poslovanja; primijeniti znanje kroz ocjenu poslovnog plana - statičke i dinamičke metode ocjene i analiza osjetljivosti projekta; upoznati studente sa suvremenim metodama ocjene projekta.

Testni kolegij za izvođenje nastave - za područje pletenja!!

Testni kolegij za potrebe samoučenja.